Podstawowe strategie, aby wygrać w Blackjack

Blackjack strategie Blackjack jest jedną z najpopularniejszych gier stołowych w kasynach – zarówno tych na żywo, jak i online. Na pierwszy rzut oka gra może jednak wydawać się niego niezrozumiała, dlatego też przychodzimy dziś z objaśnieniami zasad gry oraz strategiami na wygraną, do których niepotrzebne jest liczenie kart! Jeśli jesteś początkującym graczem, który chciałby poznać zasady gry w Blackjack, trafiłeś idealnie. Usiądź wygodnie i stań się ekspertem dzięki naszym wskazówkom.

Zasady gry w Blackjack i podstawowe reguły

W Blackjacku każdy gra przeciwko krupierowi (domowi). Celem gracza jest dobranie kart o wartości jak najbardziej zbliżonej do 21 bez przekroczenia tej wartości. Rozdanie, które przekroczy 21, zwane jest to bust lub break (wpadka) . Gracze w Blackjacku nie grają przeciwko sobie, grają przeciwko krupierowi. Każdy gracz musi jedynie pokonać rozdanie krupiera, aby wygrać. Może to zrobić na jeden z dwóch sposobów:

 • Mieć sumę kart większą niż krupier i nie „złamać”.
 • Wygrać “domyślnie”, jeśli krupier “złamie”.

Blackjack jest zwykle rozgrywany przy stole liczącym 2-7 graczy i wykorzystuje od jednej do ośmiu 52-kartowych talii. Wszystkie karty numeryczne (2-10) zdobywają wskazaną na nich wartość. Figury (Walet, Dama, Król) zdobywają 10 punktów, a As może być traktowany jako 1 lub 11.

Ręka, w której wartość asa jest liczona jako 11, jest nazywana miękką ręką (soft), ponieważ nie można jej zniszczyć, jeśli gracz dobierze kolejną kartę. Jeśli as jest liczony jako jeden punkt, jest to układ twardy (hard).

Jak wygrać w Blackjack?

Kluczem do wygranej w blackjacka jest zrozumienie pewnego prawdopodobieństwa. Matematyka nie jest tu jednak bardzo techniczna. Należy jednak pamiętać, że każda dziesiątka, walet, dama i król mają wartość dziesięciu, a w każdej 52-kartowej talii jest 16 kart o wartości dziesięciu.

Na początku każdej rundy wszyscy gracze umieszczają swoje zakłady na swoich pozycjach- zwanych również “pudełkami”. Po wniesieniu zakładów wszyscy gracze otrzymują dwie zakryte karty przed swoimi stanowiskami. Krupier otrzymuje dwie karty, jedną zakrytą i drugą odkrytą.

Zaczynając na lewo od dealera, każdy gracz ma szansę dobrać kolejne karty. Gracze mogą wybrać albo „hit” (uderz) albo „stand” (stój). Jeśli gracz wybierze uderz, otrzymuje dodatkową kartę. Następnie może ponownie wybrać uderz lub stój, jeśli nie chce dobierać kolejnych kart. Gracz może uderzyć tyle razy, ile chce, ale musi starać się nie „wpaść” (przekroczyć sumę 21).

Jeśli gracz wpadnie, natychmiast traci swój zakład.

Po tym, jak każdy z graczy zagra i albo stanie, albo wpadnie, swoją kolej przejmuje dealer. Może on podobnie do graczy uderzyć lub stanąć. Jeśli ręka krupiera przekroczy 21, wszyscy gracze, którzy nie wpadli, natychmiast wygrywają- ich zakład jest zwracany wraz z taką samą kwotą z banku krupiera.

Jeśli krupier osiągnie ważne rozdanie, karty są sumowane i rozdanie każdego gracza jest porównywana z rozdaniem krupiera. Jeśli gracz uzyskał wyższy wynik niż krupier, wygrywa. Jeśli gracz zremisuje z dealerem, oryginalny zakład jest zwracany graczowi. W przeciwnym razie gracz traci swój zakład.

Idealne rozdanie łączy asa z 10, waleta, damę lub króla i jest znane jako ‘Blackjack’.

Jak czytać tabelę strategii Blackjack?

Tabele Blackjacka są w zasadzie tabelami z wieloma wierszami i kolumnami. Wykres wskazuje najlepsze możliwe decyzje i ruchy, które gracz może podjąć w danej sytuacji po tym, jak otrzyma dwie pierwsze karty i odkryje kartę górną krupiera.

Tabela wymienia pięć głównych opcji, które gracze mogą wybrać za każdym razem i są to: uderz, podwój, rozdziel, poddaj się i stój.

W podstawowym wykresie strategii Blackjacka znajdują się dwa szersze rzędy, wskazujące na rękę gracza po lewej stronie i kartę górną krupiera po prawej. W wykresie znaleźć można rękę gracza jako rzędy, a kartę górną dealera jako kolumny (w niektórych tabelach mogą one być odwrócone).

Wykresy strategii blackjacka wydają się być skomplikowane głównie dlatego, że zawierają wiele informacji w ściśle matematyczny sposób. Podczas gdy wykresy określają podstawową strategię, w skrócie, trudno jest każdemu graczowi rozszyfrować wszystkie informacje i jednocześnie wdrożyć strategię do bieżącej gry.

Profesjonalnym graczom potrzeba lat praktyki, aby opanować czytanie matryc blackjacka i sprawić, aby działały one na ich korzyść w kasynie lub w blackjacku online.

Wiersze

Na podstawowej karcie strategii blackjacka znajduje się jeden wiersz tytułowy, lewa strona przeznaczona jest dla rozdania gracza, a prawa dla odkrytej karty krupiera. Pod nim znajduje się około 26 rzędów z wypisanymi na nich kolejnymi cyframi (w przypadku ręki gracza) oraz akcjami (w odniesieniu do numeru odkrytej karty krupiera).

Kolumny

W części dotyczącej ręki gracza znajduje się jedna kolumna przedstawiająca wszystkie liczby i prawdopodobne kombinacje. Po prawej stronie, pod sekcją kart odkrytych krupiera, znajduje się 10 kolumn. Najwyższa z nich zawiera cyfry od 2 do 10 oraz asa, a niższe mają akcje zaznaczone w odpowiednich kolorach.

Akcje

Akcje w tabeli strategii Blackjacka to:

 • H – Hit (uderz)
 • S – Stand (stój)
 • Dh – Double- Podwój, jeśli to możliwe, w przeciwnym razie uderz.
 • Ds – Double- Podwój, jeśli to możliwe, w przeciwnym razie stój
 • P – Split (podziel par)
 • Ph – Rozdziel, jeśli jest to możliwe po podwojeniu, w przeciwnym razie uderz.

Oprócz tego, w niektórych tabelach jest jeszcze kilka dodatkowych akcji. Mają one zastosowanie tylko w wariantach, w których krupier może trafić na soft 17. Te opcjonalne akcje to:

 • Rs – Surrender- Poddaj się, jeśli to możliwe, w przeciwnym razie uderz
 • Rp – Poddaj się, jeśli to możliwe, w przeciwnym razie podziel

Kolory

Kolory ułatwiają graczom czytanie wykresów strategii blackjacka. W większości przypadków kolory oznaczają:

 • Zielony- Uderz
 • Czerwony- Stój
 • Niebieski- Podwój
 • Żółty- Rozdziel
 • Pomarańczowy- Poddaj się

Kolory w tabeli Blackjacka mogą się nieznacznie różnić, ale główne działania i kluczowe informacje pozostają takie same. Na przykład, na niektórych wykresach “+” oznacza trafienie, “-” oznacza stanie, podział jest zaznaczony przez “/”, a Dh i Ds są reprezentowane przez “2x” w innym kolorze.

Podstawowe strategie w Blackjack

W Blackjacku, gracz ma wiele opcji do wyboru. Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną lub większą wypłatę, ważne jest, aby zrozumieć różne opcje gracza. Należy także pamiętać, że gracz ma do wyboru wszystkie te opcje, a krupier nie ma żadnej.

Poddaj się (Surrender)

Kiedy gracz trafi na bardzo dobrą kartę krupiera z bardzo złym rozdaniem startowym, może skorzystać z funkcji Surrender. Poddanie nie jest jednak możliwe, jeśli gracz podjął już decyzję (np. hit lub stand). Jest to więc pierwsza opcja, którą należy sprawdzić po otrzymaniu kart. Jeśli gracz się podda, otrzymasz z powrotem połowę swojego zakładu.

Funkcja ta jest jednak bardzo rzadko przydatna dla gracza. Utrzymuje się opinia, że tylko kilka układów nie ma dużych szans. Dotyczy to m.in. 16 punktów jako ręki startowej, gdy krupier ma przed sobą 9, kartę 10 lub asa. Często mówi się też, że z 15 lepiej nie grać przeciwko dealerom z odkrytą 10. W takich przypadkach poddanie się jest dobrą opcją na zmniejszenie strat, ponieważ połowa obstawionego zakładu jest zwracana.

Jeśli gracz i krupier mają taką samą liczbę punktów, runda nie jest przegrana, lecz zremisowana. Nazywa się to “push” lub “tie”. Tutaj uczestnicy otrzymują z powrotem swoje zakłady. Ponieważ po poddaniu się dostaje się tylko połowę zwrotu, Surrender nie należy do najpopularniejszych wyborów w kasynie. Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli krupier dostał odkrytą 10, może mieć 15 punktów, a następnie wpaść z 7. Dlatego ważne jest, aby nie poddawać się przez cały czas.

Rozdziel (Split)

Jeśli pierwsze dwie karty gracza mają taką samą wartość, może je “rozdzielić” na dwie osobne ręce. Na przykład, dwa Asy mogą zostać “rozdzielić” na dwie osobne ręce i gracz może zagrać nimi w tej rundzie.

Kiedy rozdzielić lub nie rozdzielić?

 • Nie powinno się rozdzielać dwóch 10 – dwie 10 to bardzo dobry układ. Należy pamiętać, że celem gracza w Blackjacku jest uzyskanie wyniku jak najbliższej liczby 21.
 • Nigdy nie powinno rozdzielać się dwóch 4 – Powód jest prosty, jeśli gra się 4 jako jedną ręką, jest bardzo mała szansa na wpadniecie. Najwyższy możliwy wynik to as, co daje całkiem mocny wynik 19.
 • Nigdy nie powinno rozdzielać się dwóch 5 – Ręka z parą 5 daje wartość 10. Jest to dobry układ, który pozwoli graczowi na osiągnięcie wysokich wartości w przedziale 18-21 przy trafieniu.
 • Zawsze powinno podzielić się dwa asy- Jeśli nie podzieli się swoich asów, jeden z nich ma wartość 1, a drugi 11. Grając dwoma asami jako jedną ręką, zaczyna się z wartością 12, z jedyną możliwością otrzymania 9, aby uzyskać 21. Jeśli podzieli się asy, otrzyma się 4 sposoby na uzyskanie 21 w każdej z rąk (poprzez rozdanie 10, waleta, damy lub króla).
 • Zawsze powinno rozdzielić się dwie ósemki- Statystycznie najgorszy układ w Blackjacku ma wartość 16, ponieważ wszystko powyżej piątki spowoduje wpadkę. Rozdzielenie dwóch ósemek daje więc o wiele większe szanse na wygraną w przynajmniej jednym rozdaniu niż pozostawanie z 16 i ryzykowanie wpadki przez kolejne trafienie.

Pary mogą być dzielone trzy razy w sumie przez cztery ręce, z wyjątkiem asów, które mogą być dzielone tylko raz.

Podwojenie (Double)

Umiejętność podwojenia dobrego układu początkowego jest kluczowa dla wygranej i przegranej w Blackjacku. Jest kilka tur, w których podwojenie wydaje się bardziej sensowne niż dobranie karty (uderzenie). Przez większość rund ręka startowa jest tak niska, że gracz potrzebuje jeszcze co najmniej jednej karty, aby przekroczyć choćby 11 punktów. Dodatkowo nie jest możliwe wpadnięcie z wartością poniżej 12. Większość ekspertów zgadza się, że suma 9, 10 i 11 punktów w ręce jest dobrą wartością do podwojenia. Jeśli gracz zaczyna z asem i inną kartą o wartości do 7, a kartą odkrytą dealera jest 3, 4, 5 lub 6, to jest to również dobry moment na podwojenie .

Uderz lub Stań

“Hit”, czyli Uderz, to intencja gracza, aby “dobrać więcej kart”. Uderzenie to sytuacja, w której gracz czuje, że jego ręka nie jest wystarczająco bliska 21 i musi dobrać dodatkowe karty.

Kiedy gracz stoi w Blackjacku, jego zamiarem jest “pozostanie” z dwoma kartami, które zostały mu rozdane i nie potrzebujesz kolejnej karty do bieżącego rozdania.

Powinno się żądać lub odrzucać karty w odpowiednim czasie. Przy wartości kart od 17 do 21, sensowne jest zagranie “stand”, jeśli gracz nie ma asa w ręce. Zmniejsza to ryzyko przekroczenia wartości punktowej 21. Należy pamiętać, że asy mogą być zdobywane z 1 lub 11 punktów. Przy “miękkiej ręce” powinno się zatrzymać najwyżej na 19 punktach.

Prawdopodobieństwo w Blackjack

Blackjack Blackjack to dynamiczna gra z prawdopodobieństwem, które ciągle się zmienia. Zależy ono od tego, jakie zakłady są dokonywane, jakie karty ma gracz i krupier oraz jakie karty pozostają w talii (taliach). W związku z tym zaleca się przyjęcie podstawowej strategii i trzymanie się jej.

Podczas gry w Blackjacka z pojedynczą talią, szanse na otrzymanie blackjacka wynoszą 32/663, czyli 4,83%. To jest około 1 na 20 rozdań. Jednak może się to zmienić, jeśli talia pojedyncza nie jest resetowana po każdym rozdaniu. Na przykład, jeśli w trzech rozdaniach nie pojawi się żaden as ani figura, prawdopodobieństwo wzrośnie w zależności od liczby kart usuniętych z talii.

Podczas gry w Blackjacka online, generator liczb losowych (RNG) oznacza, że zawsze rozdajemy z talii 52 kart. Oznacza to, że prawdopodobieństwo pozostaje na poziomie 4,83%.

Podczas gry w Blackjacka z wieloma taliami, prawdopodobieństwo spada, ale nie o tyle, o ile mogłoby się wydawać. Na przykład w grze z dwiema taliami gracz ma 4,78% szansy na blackjacka. W przypadku sześciu talii prawdopodobieństwo jest niewiele mniejsze i wynosi 4,75%.

Ponadto właściwa decyzja dotycząca gry zależy bezpośrednio od odpowiednich prawdopodobieństw blackjacka, jakie ma ręka gracza. Dlatego warto wspomagać się tabelą strategii! Zawsze jednak należy mieć oko na rękę krupiera- w końcu to jego trzeba pokonać.

Suma kart w ręce Podejście gracza Szansa na wpadkę przy uderzeniu
Mniej niż 8 Zawsze uderz 0%
9 – 11 Podwój, weź kolejną kartę 0%
12 Stój, jeśli krupier ma 4 do 6, w przeciwnym razie uderzaj 31%
13 – 16 Stój, jeśli krupier ma 2 do 10
 1. 62%
17 lub więcej Zawsze stój Powyżej 69%
As i 8 oraz As i 9 Nie proś o kolejną kartę 85 – 92%
2 Asy Zawsze podziel 0%
Dwie 10 Nigdy nie dziel 92%
Dwie 7 Podziel, jeśli krupier ma 2 do 7, w przeciwnym razie uderz 56%
As i 4 Podwój, jeśli krupier ma 4 do 6, w przeciwnym razie weź kolejną kartę 58%