Blackjack zasady i podstawy

Jak grać w Blackjacka online?

Blackjack zasady Podstawy blackjacka są super proste do nauczenia. Gra się w niego jedną lub kilkoma taliami, z których każda składa się z 52 kart. Twoim jedynym przeciwnikiem jest krupier, którego musisz pokonać pod względem punktowym.

Aby to zrobić, musisz mieć więcej punktów niż krupier lub, jeszcze lepiej, dojść do dokładnego wyniku 21. To da Ci blackjacka. Wiąże się to z dużym napięciem, ponieważ jeśli twoje karty są nawet o 1 punkt wyższe niż 21, automatycznie przegrałeś.

Istnieją dwie podstawowe strategie blackjacka. Pierwsza zakłada, że gracz nie otrzymał asa (Hard Hand), a druga zakłada, że gracz otrzymał asa (Soft Hand). Najważniejszą rzeczą do zapamiętania w tym momencie jest to, że różnica pomiędzy “twardą” a “miękką” ręką w blackjacku to as.

Soft Total

Ręka zawierająca asa jest nazywana “miękką” ręką, jeśli as może być liczony jako 1 lub 11 bez przekroczenia 21. Na przykład, As i 7 to miękkie 18 lub As i Król to miękkie 21 (Blackjack).

Inny przykład miękkiej sumy: Powiedzmy, że masz 3 + 6 = 9. Bierzesz trzecią kartę – asa. Twoja suma wynosi teraz:

10 = 3 + 6 + As (1) lub

20 = 3 + 6 + As (11)

Oczywiście w powyższym przykładzie zdecydujesz się na miękką sumę 20. Miękka ręka oferuje większą płynność i lepszy wybór dla gracza. Miękka ręka pozwala również graczowi na dobranie kolejnej karty do miękkiej sumy bez ryzyka “bustingu” poprzez przekroczenie 21.

Hard Total

Twarda ręka w blackjacku oznacza, że całkowita liczba punktów w ręce nie zawiera żadnych asów lub zawiera asy, które są liczone jako 1 wartość. Układ As, 7, 10 to “twarde” 18, ponieważ as musi być teraz liczony tylko jako 1, ponieważ liczenie go jako 11 sprawiłoby, że układ przekroczyłby 21.

Inny przykład twardej sumy: Powiedzmy, że masz 10 + 6 = twarde 16, lub

10 + 6 + As = twarde 17.

Hit

Uderzenie oznacza wzięcie dodatkowej karty. Jeśli nadal jesteś dość daleko od 21 punktów, to pociągnięcie trzeciej karty może pomóc Ci się do niej zbliżyć.

Jeśli trafisz na karty o wartościach 5 i 3, to przy sumie 8, logicznym krokiem jest wzięcie kolejnej karty. W końcu nic nie może Ci się stać. W najlepszym wypadku dostaniesz Asa, co przyniesie Ci sumę 19 punktów.

Pass

Jeśli wybierzesz Pass, nie otrzymasz nowej karty. Jest to dobry wybór, jeśli masz już dobrą rękę, a trzecia karta stawia Cię przed wysokim ryzykiem przekroczenia 21 punktów. Wówczas to od kart, które rozdał krupier, zależy, czy wygrasz, czy nie.

Split

Zamień swoją rękę z dwóch na dwie oddzielne ręce, aby uzyskać dodatkową szansę na pokonanie krupiera. Jest to opcja, gdy masz dwie karty o równej wartości.

Double down

Możesz zdecydować się na podwojenie zakładu w połowie rozdania, ale otrzymasz tylko jedną kartę i nie będziesz miał możliwości wzięcia kolejnej. Niekoniecznie najlepszym posunięciem jest podwojenie zakładu na cokolwiek innego niż 10 lub 11, niektóre kasyna pozwalają na podwojenie zakładu niezależnie od tego, co trzymasz w ręku. Jednak niektóre kasyna online ograniczają tę opcję.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie jest zakładem dodatkowym, który jest oferowany graczom, kiedy odkrytą kartą krupiera jest as. Ubezpieczenie chroni gracza przed tym, że krupier będzie miał ‘blackjacka’ i daje mu szansę na wyrównanie strat, jeśli karty krupiera wyniosą 21.

Ubezpieczenie jest oferowane, zanim krupier sprawdzi swoją zakrytą kartę. Koszt ubezpieczenia to 50% pierwszego postawionego zakładu.

Ubezpieczenie jest zazwyczaj odradzane, ponieważ ryzyko straty jest bardzo wysokie, a w przypadku blackjacka po stronie krupiera, praktycznie nie odnosi się korzyści.

Jak wygrać w Blackjack?

Kluczem do wygranej w blackjacka jest zrozumienie pewnego prawdopodobieństwa. Matematyka nie jest tu jednak bardzo techniczna. Należy jednak pamiętać, że każda dziesiątka, walet, dama i król mają wartość dziesięciu, a w każdej 52-kartowej talii jest 16 kart o wartości dziesięciu.

Na początku każdej rundy wszyscy gracze umieszczają swoje zakłady na swoich pozycjach- zwanych również “pudełkami”. Po wniesieniu zakładów wszyscy gracze otrzymują dwie zakryte karty przed swoimi stanowiskami. Krupier otrzymuje dwie karty, jedną zakrytą i drugą odkrytą.

Zaczynając na lewo od dealera, każdy gracz ma szansę dobrać kolejne karty. Gracze mogą wybrać albo „hit” (uderz) albo „stand” (stój). Jeśli gracz wybierze uderz, otrzymuje dodatkową kartę. Następnie może ponownie wybrać uderz lub stój, jeśli nie chce dobierać kolejnych kart. Gracz może uderzyć tyle razy, ile chce, ale musi starać się nie „wpaść” (przekroczyć sumę 21).

Jeśli gracz wpadnie, natychmiast traci swój zakład.

Po tym, jak każdy z graczy zagra i albo stanie, albo wpadnie, swoją kolej przejmuje dealer. Może on podobnie do graczy uderzyć lub stanąć. Jeśli ręka krupiera przekroczy 21, wszyscy gracze, którzy nie wpadli, natychmiast wygrywają- ich zakład jest zwracany wraz z taką samą kwotą z banku krupiera.

Jeśli krupier osiągnie ważne rozdanie, karty są sumowane i rozdanie każdego gracza jest porównywana z rozdaniem krupiera. Jeśli gracz uzyskał wyższy wynik niż krupier, wygrywa. Jeśli gracz zremisuje z dealerem, oryginalny zakład jest zwracany graczowi. W przeciwnym razie gracz traci swój zakład.

Idealne rozdanie łączy asa z 10, waleta, damę lub króla i jest znane jako ‘Blackjack’.

Wypłaty w Blackjacku online

Najwięcej zabawy jest oczywiście wtedy, gdy uda Ci się wygrać w grze w blackjacka. W tym przypadku wypłata zależy od tego, czy wygrałeś z dokładnie 21 punktami (blackjack), czy nie.

W klasycznej wersji blackjacka wypłaty wyglądają następująco:

  • Jeśli zdobędziesz więcej punktów niż krupier, jednak mniej niż 21, otrzymasz 1x swój zakład. Jeśli skończysz z dokładnie 21 punktami, otrzymasz główną nagrodę w wysokości 1,5x swojej stawki.
  • Jeśli gra zakończy się remisem- na przykład, zarówno Ty, jak i krupier macie łącznie 15 punktów – otrzymujesz z powrotem swój zakład.
  • Jeśli krupier zdobędzie więcej punktów od Ciebie, przegrywasz swój zakład. Jeśli jednak krupier wygra z blackjackiem, na którego się ubezpieczyłeś, wtedy zarówno Ty, jak i on wygrywacie. Ty otrzymujesz 1,5x swoją składkę, a bank wypłaca Ci cały postawiony zakład.

Jakie są wady i zalety blackjacka online?

pro ZALETY
  • + Możliwość zdobycia bonusów
  • + Brak konieczności wyjścia z domu
  • + Możliwość sprawdzenia House Edge za każdym razem
  • + Możliwość przetestowania gry za darmo
cons WADY
  • - Wygrane są dość niskie w porównaniu do innych gier
  • - Większość wersji blackjacka jest niemal identyczna

FAQ – Blackjack zasady i podstawy

Question Icon

Jak wygrać w Blackjacku?

Blackjack oferuje najlepsze szanse spośród wszystkich gier, ale dom nadal ma przewagę nad graczem. Krótka odpowiedź dla przeciętnego gracza jest taka, że możesz wygrać w blackjacka, mając szczęście i kończąc grę, gdy jesteś do przodu. Jeśli chcesz konsekwentnie wygrywać w blackjacka, musisz wdrożyć jakąś strategię gry. Zanim jednak rozpoczniesz wdrażanie jakiejkolwiek strategii, upewnij się, że znasz dokładnie wszystkie zasady tej gry i wiesz jaki ruch powinieneś wykonać jako następny.
Question Icon

Jakie są podstawowe zasady gry?

Zasady gry w blackjacka są proste. Otrzymujesz karty, które mają podaną wartość nominalną. Musisz uzyskać rękę z wynikiem jak najbardziej zbliżonym do 21, bez przekraczania go. Jeśli przekroczysz 21, odpadasz.
Question Icon

Kiedy powinienem uderzyć lub spasować?

Wiedza o tym, czy uderzyć, czy stać, to sedno gry w blackjacka. Na początku może być trudno wiedzieć, co robić, ale dzięki praktyce szybko nauczysz się, jakie ruchy wykonywać. Zajrzyj na naszą stronę poświęconą strategii, aby dowiedzieć się, jakie ruchy należy wykonać w zależności od całkowitej wartości kart w Twojej ręce oraz wartości widocznych kart krupiera. Ucząc się, jak grać, masz największą możliwą szansę na wygraną, ale w ostatecznym rozrachunku zawsze będzie to element szczęścia.