Hazard jest świetnym sposobem na rozrywkę, który łatwo może wyjść poza kontrolę gracza. Niezależnie od tego, czy obstawiasz zakłady sportowe, zdrapki, ruletkę, pokera czy automaty do gry – w kasynie, na torze czy w Internecie – problem z hazardem może nadwyrężyć twoje relacje, zakłócić pracę i doprowadzić do katastrofy finansowej. Możesz nawet robić rzeczy, o których nigdy nie myślałeś, takie jak zaciąganie ogromnych długów lub nawet kradzież pieniędzy, aby grać.
Z hazardem mamy do czynienia, gdy osoba ryzykuje coś wartościowego w nadziei na uzyskanie czegoś o jeszcze większej wartości. Uzależnienie od hazardu to niekontrolowana chęć kontynuowania gry pomimo tego, jak bardzo wpływa ona na życie człowieka. Hazard jest uzależniający, ponieważ stymuluje układ nagrody w mózgu, podobnie jak narkotyki czy alkohol. W rzeczywistości, uzależnienie od hazardu jest najczęstszym zaburzeniem kontroli impulsów na świecie.
Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju uzależnienia od hazardu, w tym: desperacja w poszukiwaniu pieniędzy, “haj”, który pochodzi z dreszczyku emocji związanych z zakładami i odurzająca atmosfera sceny hazardowej.
Uzależnienie od hazardu może przybierać różne formy. Najczęściej jednak wymienia się:
Oznaki i objawy uzależnienia od hazardu mogą obejmować:
Większość graczy przestaje obstawiać, gdy przegrywa lub ustala limit kwoty, którą chce stracić. Jednak osoby z problemem kompulsywnego hazardu są zmuszone do kontynuowania gry, aby odzyskać swoje pieniądze – schemat, który z czasem staje się coraz bardziej destrukcyjny. Niektóre osoby mogą uciec się do kradzieży lub oszustwa, aby zdobyć pieniądze do hazardu.
Pamiętaj, że samo spojrzenie na tę listę nie wystarczy, aby określić, czy masz uzależnienie od hazardu. W celu postawienia dokładnej diagnozy należy zwrócić się do specjalisty od zdrowia psychicznego, np. terapeuty lub psychiatry. Ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą, aby dokładnie zdiagnozować i wykluczyć inne warunki zdrowia psychicznego, które mogą być przyczyną tych zachowań. Jest tak dlatego, że osoby uzależnione od hazardu mają tendencję do wyższych wskaźników innych zaburzeń, takich jak zaburzenia używania substancji, zaburzenia depresyjne i zaburzenia lękowe. Ponadto, w celu postawienia dokładnej diagnozy, wyszkolony lekarz musi dokonać pełnej oceny, aby sprawdzić, czy inny stan medyczny nie jest przyczyną tych zachowań.
Nie wiadomo dokładnie, co powoduje, że ktoś kompulsywnie uprawia hazard. Jak wiele problemów, kompulsywny hazard może wynikać z połączenia czynników biologicznych, genetycznych i środowiskowych.
Chociaż większość osób grających w kasynie lub obstawiających zakłady sportowe nigdy nie rozwija problemu z hazardem, pewne czynniki są częściej związane z kompulsywnym hazardem:
Po uświadomieniu sobie, że my lub ktoś z bliskiego otoczenia ma problem z uzależnieniem od hazardu, należy niezwłocznie szukać pomocy, aby się z nim uporać.
Mogłoby się wydawać, że oznaki problemów z hazardem są oczywiste, zwłaszcza dla tych, którzy kompulsywnie obstawiają, ale zaskakująco często zarówno hazardziści, jak i osoby z ich otoczenia nie dostrzegają ich. Jest to prawdą częściowo dlatego, że wiele kwestii związanych z problemami z hazardem może być racjonalizowana przez samą osobę, czasami skutecznie maskując problem.
Podczas gdy definicje uzależnienia od hazardu i hazardu problematycznego różnią się na całym świecie i pomiędzy organizacjami, większość specjalistów zgadza się co do oznak i symptomów związanych z tym zaburzeniem.
Jako podstawowe środki do samodzielnego radzenia sobie z uzależnieniem wymienić możemy:
W przypadku uzależnienia od hazardu nie ma jednej drogi leczenia, która zadziałałaby u każdego. Najbardziej popularnymi metodami są jednak:
Kompulsywny hazard może mieć głębokie i długotrwałe konsekwencje dla Twojego życia, takie jak:
Chociaż nie ma sprawdzonego sposobu na zapobieganie problemowi hazardowemu, pomocne mogą być programy edukacyjne skierowane do osób i grup podwyższonego ryzyka.
Jeśli mieścisz się w czynnikach ryzyka dla kompulsywnego hazardu, rozważ unikanie hazardu w jakiejkolwiek formie, ludzi, którzy grają i miejsc, gdzie hazard występuje. Podejmij leczenie przy najwcześniejszych oznakach problemu, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji związanej z hazardem.
Mit: Aby zostać hazardzistą problemowym lub uzależnionym, trzeba grać codziennie.
Fakt: Hazardzista problemowy może grać często lub rzadko. Hazard jest problemem, jeśli powoduje problemy. |
Mit: Problem z hazardem nie jest tak naprawdę problemem, jeśli hazardzista może sobie na niego pozwolić.
Fakt: Problemy spowodowane nadmiernym hazardem nie są tylko finansowe. Zbyt wiele czasu spędzanego na hazardzie może również prowadzić do problemów w związku i prawnych, utraty pracy, problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym depresji i lęków, a nawet samobójstwa. |
Mit: Posiadanie problemu z hazardem to tylko przypadek słabej woli, nieodpowiedzialności lub braku inteligencji.
Fakt: Problemy z hazardem dotykają ludzi o różnym poziomie inteligencji i z różnych środowisk. Osoby wcześniej odpowiedzialne i o silnej woli są tak samo narażone na wystąpienie problemu z hazardem, jak wszyscy inni. |
Mit: Partnerzy hazardzistów problemowych często doprowadzają swoich bliskich do hazardu.
Fakt: Hazardziści problemowi często próbują racjonalizować swoje zachowanie. Obwinianie innych jest jednym ze sposobów uniknięcia wzięcia odpowiedzialności za swoje działania, w tym za to, co jest potrzebne do pokonania problemu. |
Mit: Jeśli problematyczny hazardzista narasta w długach, powinieneś pomóc mu je spłacić.
Fakt: Szybkie rozwiązania mogą wydawać się słuszne. Jednak ratowanie hazardzisty z długów może w rzeczywistości pogorszyć sytuację, umożliwiając kontynuowanie jego problemów z hazardem. |
Mit: Dzieci i młodzież nie są dotknięte problemem hazardu, tylko dorośli mogą na to cierpieć.
Fakt: Nie tylko dzieci i młodzież wydają w ostatnich latach coraz więcej pieniędzy na gry hazardowe (zwłaszcza z powodu gier mobilnych), ale także mogą być dotknięte w tym sensie, że bliski członek rodziny, który jest hazardzistą, może pośrednio wpłynąć na ich stosunek do hazardu w późniejszym życiu. |
Jeśli Twój bliski ma problem z hazardem, prawdopodobnie masz w sobie wiele sprzecznych emocji. Być może poświęciłeś wiele czasu i energii na to, by powstrzymać ukochaną osobę od hazardu lub by ją kryć. W tym samym czasie możesz być wściekły na ukochaną osobę za ponowne uprawianie hazardu i zmęczony próbami utrzymania tej szarady. Twoja ukochana osoba mogła pożyczyć lub nawet ukraść pieniądze bez możliwości ich spłacenia. Mogła sprzedać rzeczy należące do rodziny lub narobić ogromnych długów na wspólnych kartach kredytowych.
Chociaż kompulsywni i problemowi hazardziści potrzebują wsparcia rodziny i przyjaciół, aby pomóc im w walce o zaprzestanie hazardu, decyzja o rzuceniu gry musi należeć do nich. Choćbyś bardzo chciał i jak trudno jest zobaczyć efekty, nie możesz sprawić, że ktoś przestanie grać. Możesz jednak zachęcić go do szukania pomocy, wspierać go w jego wysiłkach, chronić siebie i poważnie traktować wszelkie rozmowy o samobójstwie.
Zarówno w Polsce, jak i na świecie istnieje wiele organizacji i fundacji zajmujących się pomocą w uzależnieniu od hazardu. Jedną z najpopularniejszych z nich jest Gamblers Anonymus, która posiada także swój polski oddział i witrynę internetową Anonimowi Hazardziści. Każdy, kto podejrzewa u siebie uzależnienie od hazardu, może zadzwonić pod numer telefonu 881 488 990 lub umówić się na spotkanie w grupie wsparcia.
Innymi miejscami, w których uzależnieni i ich rodziny mogą szukać pomocy, są:
Chociaż hazard nie wpływa bezpośrednio na Twój raport kredytowy ani nie zostaje w nim zarejestrowany, niektórzy potencjalni pożyczkodawcy będą chcieli przejrzeć historię transakcji na Twoim koncie bankowym, prosząc o otwarte połączenie bankowe z Twoim bieżącym kontem. Ci pożyczkodawcy nie mogą oferować pożyczki, chyba że wyrazisz na to zgodę. Jeśli widzą częste lub duże płatności w witrynach bukmacherskich, lub kasynach, może to ich zniechęcić.
Istnieje również wiele skutków ubocznych nieodpowiedzialnego hazardu, które z pewnością mogą wpłynąć na Twoje szanse na uzyskanie kredytu. Jeśli hazard powoduje, że wpadasz na debet, może to wpłynąć na twoje szanse na uzyskanie zgody, szczególnie jeśli jest to nieautoryzowany debet. Przed zatwierdzeniem nowej pożyczki pożyczkodawcy rozważą również, do jakiej kwoty kredytu masz już dostęp i z jakiej części korzystasz. W rzeczywistości wielu kompulsywnych hazardzistów otwierałoby wiele kont kart kredytowych, aby pośrednio finansować swój nałóg, a to wpływa na ich zdolność do uzyskania dalszych kredytów. Problem pogarsza się, jeśli nie jesteś w stanie spłacić salda przed końcem miesiąca. W tym momencie cykl zadłużenia staje się trudny do przerwania, a Twoja ocena kredytowa staje się coraz gorsza, zwłaszcza jeśli nawyk hazardu się utrzymuje.
Jeśli jednak grasz odpowiedzialnie, używając własnych pieniędzy i masz przyzwoitą zdolność kredytową, nie ma powodu, dla którego hazard miałby wpływać na twoje szanse na otrzymanie osobistej pożyczki. Więcej przeczytaj w artykule o tym czy hazard wpływa na zdolność kredytową?