Brak zdolności kredytowej przez hazard? Czy bank widzi, że pieniądze z konta są wykorzystywane do gier hazardowych? Można śmiało stwierdzić, że jest to mało prawdopodobne. Raporty kredytowe nie zawierają takich informacji, gdzie dokonywałeś zakupów i co kupiłeś. Uprawianie hazardu nie ma wpływu na Twój raport kredytowy lub ocenę kredytową. W końcu Twój raport kredytowy to ocena Twojej zdolności do wygodnej spłaty pożyczki. Nie rejestruje tego, w jaki sposób wydajesz pieniądze, które masz.
Transakcje, które przeznaczasz na hazard, nie będą widoczne w raporcie kredytowym. Za to będą znajdować się w wyciągach bankowych, które, kredytodawcy hipoteczni często przeglądają podczas rozpatrywania wniosku o kredyt. Pożyczkodawcy mogą śmiało prosić o wgląd w transakcje na Twoim rachunku bieżącym za pomocą otwartej bankowości. Niestety możesz mieć problem z uzyskaniem kredytu, kiedy twoje przelewy opiewają na dużą kwotę na strony internetowych kasyn, bukmacherów.
Jeśli jesteś posiadaczem dwóch kont bankowych, gdzie jedno służy Ci do grania, Twoje poczynania i tak nie będą anonimowe. Mimo wszystko, Twoje dane będą widniały przy przelewach.
Historie płatności kartą kredytową u bukmachera lub w kasynach nie będą ujmowane jako takie w Twoim raporcie kredytowym, ponieważ przyjmowanie płatności kartą kredytową za zakłady jest nielegalnym procederem i teraz jest trudniej uprawiać hazard w ten sposób.
Pomimo zakazu nadal istnieje możliwość pośredniego wykorzystania karty kredytowej do finansowania hazardu. Na przykład za pomocą karty kredytowej do przelewu pieniędzy możesz przesłać pieniądze z karty kredytowej na konto bieżące, a następnie przelać stamtąd na konto prowadzone w witrynie bukmacherskiej. Możesz finansować codzienne zakupy, takie jak zakupy spożywcze i transport, za pomocą karty kredytowej, wydając gotówkę na hazard.
Jeśli wypłacisz gotówkę ze swojej karty kredytowej, nikt nie dowie się, jaki był cel tej wypłaty, ale zostanie ona odnotowana jako „zaliczka gotówkowa” w Twoim raporcie kredytowym i prawdopodobnie wpłynie negatywnie na Twoją zdolność kredytową.
Branie kredytu na hazard to rozpoczynające się problemy, a nie sposób na wyciągnięcie większych pieniędzy.
Zaciąganie kredytów hipotecznych w celu dalszego grania jest bardzo złym pomysłem. Jeśli grasz z nadzieją, że w końcu się odkujesz, niestety jesteś w błędzie. Oprócz tego, że wydałeś więcej, niż zakładałeś to wziąłeś kredyt, który stanie się początkiem Twoich problemów finansowych. Nie dość, że Twoim obowiązkiem będzie spłacenie go w całości, to jeszcze do tego dojdą spore odsetki. W przypadku Twojej niewypłacalności mogą czekać Cię poważne konsekwencje prawne.
Jeśli masz kartę kredytową i używasz jej do dokonywania płatności w kasynie mimo to, że w założeniu nie jest przeznaczone do uprawiania hazardu tylko do zakupów codziennych to zazwyczaj te transakcje, uważane są za pożyczkę gotówką przez wystawcę karty. Pożyczka gotówkowa jest zwykle definiowana jako użycie karty kredytowej do wypłaty gotówki, ale może również odnosić się do transakcji „gotowych”, takich jak przelewanie pieniędzy na giełdę kryptograficzną lub dokonywanie zakupów w kasynie.
Banki kategoryzują transakcje według „kodu kategorii akceptanta”. Zaliczki gotówkowe są rejestrowane w pliku kredytowym i mogą w rzeczywistości zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej. Nie wyglądają dobrze dla potencjalnych pożyczkodawców, którzy mogą postrzegać pożyczkę gotówkową jako oznakę trudności finansowych lub złej oceny sytuacji finansowej.
Oceny kredytowe są oparte na informacjach zawartych w raporcie kredytowym. Czynniki, które brane są pod uwagę przy obliczaniu Twojej oceny kredytowej, obejmują:
Ponieważ zyski i straty związane z hazardem nie są zgłaszane do głównych biur kredytów konsumenckich, hazard nie wpływa bezpośrednio na Twoją zdolność kredytową. Dochody i salda bankowe również nie są uwzględniane w raportach kredytowych, więc w raporcie kredytowym nie ma nic, co wskazywałoby na zyski lub straty związane z hazardem w jakiejkolwiek formie.
Hazard uprawiany od czasu do czasu może być świetnym sposobem na zabicie czasu i oderwanie się od rzeczywistości, ale może Cię pozbawić gotówki, jeśli nie zapanujesz nad tym w odpowiednim momencie. Najlepiej jakbyś odłożył sobie kwotę, którą chcesz przeznaczyć na grę i nie wydawał ani grosza więcej. Wpływ wydatków na hazard na twoje osobiste finanse jest jednym z obszarów, który może prowadzić do pośredniego wpływu na wynik kredytowy.
Mimo że hazard nie wpływa wyraźnie na Twój wynik kredytowy, zachowania związane z hazardem rekreacyjnym mogą skutkować zadłużeniem, które ma wpływ na Twój kredyt hipoteczny. Wymieniamy 5 skutków:
Łatwo przyszło, łatwo poszło. Jedna duża wygrana powoduje chęć zdobywania więcej, jednak nie jest to dobra droga.
Zdecydowana większa część ludzi, którzy zajmują się hazardem, nie mają z nim problemu. Istnieje jednak grupa ludzi, która poprzez chęć zdobywania pieniędzy stają się od tego uzależnieni, kompletnie nie zdając sobie z tego sprawy. Szybki przypływ gotówki powoduje chęć dalszego grania, przez co budzi się nadzieja, że dotychczasowa wygrana się pomnoży. Niestety w większości przypadków jest kompletnie na odwrót.
Osoby uzależnione od hazardu nie kontrolują swoich chęci do gry. Ciągłe przegrywanie nie stoi im na przeszkodzie do gry, gdyż są pewni, że w końcu „trafią w dziesiątkę”. Są w stanie zaciągać kolejne kredyty na grę, wynosić lub kraść cenne przedmioty z domów i od znajomych. Taka osoba jest skłonna nawet do agresji względem swoich najbliższych. Ciągła frustracja z przegranej jest na tyle silna, że powoduje wzmożone poczucie niższości, przez które cierpią najbliżsi.
Uzależnienie od hazardu niesie za sobą szereg konsekwencji, które mogą obejmować straty finansowe, bankructwo, utratę pracy, bezdomność, problemy ze zdrowiem psychicznym czy nawet zerwanie relacji osobistych. Mogą być poważne nie tylko dla uzależnionej, ale także dla członków rodziny, przyjaciół i współpracowników. Osoba opiekująca się uzależnionym od hazardu, również powinien zgłosić się do terapeuty czy psychologa. Mając takiego człowieka pod opieką, staje się współuzależniona, przez co sama potrzebuje pomocy. Musi zasięgnąć odpowiedniej wiedzy jak sobie radzić, na co uważać i jak może pomóc sobie i osobie bliskiej.
Nie jestem uzależniony – największe kłamstwo osoby, która ma problem.
Osoby z zaburzeniami hazardowymi często ukrywają swoje zachowanie, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze, że hazard stał się problemem dla kogoś, kogo znasz. Mogą to być:
Uzależnienie wiąże się z pewną specyfiką zachowania. Taka osoba zdecydowanie odróżnia się od reszty, co można łatwo zaobserwować i szybko wziąć się do działania, aby zapewnić pomoc. Najlepiej jest jednak kiedy sam uzależniony potrafi je dostrzec u siebie.
Najważniejsze symptomy, które świadczą o problemie związanym z uzależnieniem:
Hazard online nie będzie miał bezpośredniego wpływu na zdolność kredytową. Transakcje nie będą widoczne bezpośrednio w raporcie kredytowym, lecz będą znajdować się w wyciągach bankowych. Kredytodawcy mają do nich wgląd przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt hipoteczny. To może skutecznie uniemożliwić Ci, wzięcie kredytu.
Osoba, która będzie chciała dać Ci kredyt hipoteczny, może stwierdzić na podstawie twoich wyciągów, że nie jesteś wiarygodnym kredytobiorcą. Częste przelewy na szeroko pojęty hazard online, czyli ruletki, kasyna, bukmacherki, powodują to, że nie jesteś w stanie ich spłacić, a możesz zaciągać je po to, aby spłacić te poprzednie. Istnieją też szybkie pożyczki, które dostaniesz bez problemu, lecz to będzie początek twoich problemów.
Po kolejnej przegranej i straceniu wielu pieniędzy będziesz chciał się odkuć. Niestety są na to bardzo małe szanse, gdyż Ty jesteś dla kasyna, a nie kasyno dla Ciebie. Problemem samym w sobie nie jest gra, tylko chęć zdobycia więcej i więcej co przynosi mizerne skutki. W ten sposób uzależniasz się od gry i cierpisz nie tylko Ty, ale i twoi najbliżsi czy osoby z którymi, współpracujesz. Warto wtedy jest mieć przy sobie osoby bliskie, które uświadomią Ci, że masz problem. Symptomy są doskonale widoczne i od razu można stwierdzić, że coś jest nie tak. Ważne jest szybkie podjęcie leczenia, aby zmniejszyć skutki uzależnienia od gier.
Najlepiej, aby poddały się też osoby z najbliższego otoczenia np. dom, gdyż ich określa się mianem „współuzależnionych”. Mogą wtedy poznać techniki, jakimi można dotrzeć do osoby uzależnionej, czyli jak z nią rozmawiać, w jaki sposób chronić przed uzależnieniem lub jak poznać, że osoba znów wróciła do grania, a skutecznie to zataja. Pomoc osobie uzależnionej jest bardzo ważna, a szybkie reagowanie pozwala, na szybsze wykrycie problemu i rozpoczęcie odpowiedniego rodzaju terapii.